Mindfulness
Leave a Comment

Patarimai atliekant pratimus

  • Pratimai atliekami užsimerkus. Jeigu jaukiau jausitės atsimerkę, nuleiskite nesufokusuotą žvilgsnį žemyn į grindis per porą metrų nuo savęs.
  • Suplanuokite laiką skiriamą pratimui. Kadangi dėmesingumo lavinimo pratimai yra pagrįsti praktikomis, dažniausias pasitaikantis sunkumas yra laiko pratimams atlikti skyrimas. Kaip ir visi kiti pratimai (fiziniai – lavinantys kūną, ar protiniai) reikalauja laiko. Užuot tikėdamiesi jog laiko atsiras (kas dažniausiai nenutinka), geriausia sąmoningai suplanuokite ir paskirkite reikalingą laiko dalį dienotvarkėje pratimams atlikti. Skyrus tikslų laiką ryte, per pietus ar vakaro metu, bei įtraukus tai į savo dienotvarkę padidės šansai pratimus atlikti bei gauti maksimalią naudą.
  • Raskite patogią padėtį. Pratimus galite atlikti sėdint, gulint, ar net sovint. Svarbu rasti tokią padėtį, kuri būtų patogi tačiau leistų išlikti žvaliems visą pratimo trukmę. Jei sėdite sėdėkite ant kėdės tiesia atkalte, šiek tiek atsitraukę nuo atkaltės, nugarą laikydami tiesią, bet atpalaiduotą. Jei renkatės gulėti, bet jaučiate skausmą ar įtampą nugaroje galite po keliais ar nugaros išlinkimu pasidėti pagalvėlę. Eksperimentuokite kol rasite sau tinkamausią padėtį.
  • Kas benutiktų (pvz. užmigote, nukrypo dėmesys, nuolat galvojate apie kitus dalykus, apie kitą pojūtį ar apie kitą kūno vietą, arba nieko nejaučiate), tiesiog tęskite pratimą. Tai, ką patiriate, yra jūsų šios akimirkos išgyvenimai, todėl būkite jiems atviri.
  • Jeigu dėmesys nuolat nukrypsta, užfiksuokite jį atitraukiančias mintis kaip praeinančius įvykius ir švelniai grąžinkite dėmesį prie pratimo. Mintys yra smegenų produktai, jos kyla visuomet, kartais nepriklausomai nuo mūsų noro. Tačiau mes galime rinktis įsijausti į jas ar likti susitelkus ties ta veikla kuria norime. Kylant mintims (atsiminimamas, planavimui, vaizdiniams), kurios lyg atitraukia dėmesį nuo norimo objekto, atsiminkite jog mintys yra tik smegenų produktas ir jūs neprivalote reaguoti ir iškarto bėgti paskui kiekvieną mintį. Kylant kažkokiai minčiai teisog pastebėkite ją, galite įsivardyti kaip atsiminimą, planavimą ar vaizdinį ir vėl švelniai grąžinkite dėmesį į norimą objektą. Išlaikydami dėmesį ten kur norime mes mažiname smegenų reaktyvumą ir laviname stabilumą.
  • Negalvokite apie tokius dalykus kaip „sėkmė“, „nesėkmė“ ar „geras pratimo atlikimas“. Čia ne varžybos, kuriose žūtbūt siekiama tikslo. Tereikia dažnai ir reguliariai treniruotis, būti atviram patyrimams ir žvelgti į kiekvieną pojūtį su smalsumu.
  • Atsisakykite visų lūkesčių, susijusių su tuo, kaip pratimas turėtų jums padėti. Įsivaizduokite, kad pasėjote sėklą. Kuo dažniau aplink ją krapštinėsitės ir jai trukdysite, tuo sunkiau jai bus išdygti ir augti. Tad tiesiog sukurkite pratimui tinkamas sąlygas – ramybę, susitelkimą ir nuolatines pratybas. Daugiau niekuo nereikia rūpintis, nes kuo labiau stengsitės sustiprinti pratimo poveikį jums, tuo silpnesnis jis bus.
  • Pamėginkite kas akimirką žvelgti į patiriamus išgyvenimus sakydami sau: „Šiuo metu tiesiog taip yra“. Jei stengsitės kovoti su nemaloniomis mintimis, jausmais ar kūno pojūčiais, tai tik atitrauks jūsų dėmesį ir neleis užsiimti niekuo kitu. Būkite atviri, nekovokite, susitelkite į esamą momentą ir priimkite viską taip, kaip yra. Tiesiog praktikuokitės.

Patarimai kaip sėdėti

Patarimai kaip gulėti

Patarimai kaip atsistoti (įsitikinkite, kad pažiūrėjote prieš atsigulant :))

This entry was posted in: Mindfulness
Tagged with: ,

by

Klinikinė psichologė ir kognityvinės elgesio terapijos psichoterapeutė Klaipėdoje. Su klientais dirbu Kardiologijos ir reabilitacijos klinikoje, Klaipėdoje ir internetu. Esu mindheart.eu publikuojamų straipsnių autorė.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s