Default Blog, Įžvalgos
Leave a Comment

Erdvėlaivių, astronautų ir žmonių panašumai

Anglų kalboje žodis “attitude” reiškia požiūrį. Šis žodis taip pat vartojamas astronautų norint nusakyti erdvėlaivio padėtį. Kalbant apie erdvėlaivius, padėtis nurodo laivo orientaciją, t.y. kuria kryptimi transporto priemonė nukreipta Žemės, Saulės, kitų kosminių kūnų ar kitų erdvėlaivių atžvilgiu.

Astronautas Chris Hadfield savo knygoje “An Astronaut’s Guide to Space on Earth” (angl. “Astronauto gidas gyvenimui žemėje”) aiškina jog praradus padėties (arba kitaip tariant požiūrio kontrolę) atsitinka du dalykai: transporto priemonė pradeda drebėti ir suktis, dezorientuodama visą įgulą, bei nukrypdama nuo kurso. Jeigu erdvėlaiviui pritrūks laiko ar degalų nukrypimas nuo kurso gali iškelti gyvybės ir mirties klausimą. Pavyzdžiui Sojuze, astronautai ir kosmonautai naudoja visus įmanomus ženklus iš visų įmanomų šaltinių – periskopo, daugybės sensorių, horizonto – tam, jog nuolat monitoruotų padėtį ir prireikus ją koreguotų. Mes niekada nenorime prarasti padėties (arba požiūrio, jei verstume tiesiogiai), nes padėties išlaikymas yra esminis sėkmingos misijos faktorius.

Savo knygoje astronautas lygina jo patirtį už Žemės ribų su patirtimi ant Žemės. Christ Hadfield teigia, jog panašios tiesos apie požiūrį yra aktualios ir Žemėje. Aš niekada negalėjau pats nuspręsti ar pasieksiu savo siekiamų profesinių tikslų – per daug kintamųjų kurių negaliu kontroliuoti, teigė astronautas. Vienintelis dalykas ką galiu kontroliuoti visos kelionės metų yra mano požiūris, tai man leidžia stabiliai ir užtikrintai judėti numatyta linkme, pabrėžia autorius. Taigi, aš sąmoningai monitoruoju savo požiūrį, jei reikia jį nuolat taisydamas, kadangi požiūrio praradimas būtų kurkas blogiau negu tikslo nepasiekimas, savo knygoje rašo buvęs 35-os TKS misijos kapitonas.

Chris Hadfield knygoje smulkiai aprašo kelionę savo gyvenimo tikslo link. Nuo pat mažų dienų jis žinojo jog nori tapti astronautu, nors tuo metu Kadana astronautų misijoms dar net nesiuntė. Chriso Hadfieldo kelionė įdomi tuo, jog jis atkakliai ir sąmoningai visą savo gyvenimą siekė svajonės paraleliai turėdamas planą B. Susidurdamas su nuolatinėmis kliūtimis astronautas jas įveikinėjo viena po kitos, išlaikydamas realistišką požiūrį orientuotą į tikslą.

Erdvėlaivis, astronautas ir žemės žmogus simplex turi daug bendro šiuo atžvilgiu. Mes, žemės žmonės, dažnai prarandame požiūrį, dažnai gyvename skafandre sukurtame minčių burbulo, užuot gyvendami realybėje, užuot tvirtai stovėdami ant žemės ir sąmoningai žengdami tikslo link. Astronautai turi daug ištirtų ir šimtus kartų patikrintų įrankių padedančių monitoruoti ir taisyti požiūrį, mes žmonės taip pat galime pasinaudoti mums sukurtais ir šimtais klinikinių tyrimų ištirtais įrankiais.

Šaltiniai

Hadfield, C. (2015). An Astronaut’s Guide to Life on Earth. Back Bay Books.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s