Default Blog, efektyvumas
Leave a Comment

Aplikacijos ir prietaisai padedantys išgyventi

Ne šios aplikacijos ir prietaisai neturi nieko bendro su tuo kaip nudirti kailį sumedžiotam triušiui, pasistatyti pašiūrę ar kaip kitaip išgyventi gamtoje. Taip, čia viskas sudėtingiau – apie išprotėjusią kasdienybę.

Šiame įraše pateiksiu 5 įrankius, kuriuos naudoju kasdien apsiraminimui, nusiraminimui, susikaupimui ir atsipalaidavimui.

Garmin All Day Stress + Four Fold Breathing

Su paskutiniu programiniu atnaujinimu Garmin Fenix 5 ir Garmin Forerunner 935 serijų prietaisai turi galimybę matuoti visos paros streso lygį. Daug informacijos apie tai kaip Garmin’as skaičiuoja streso rodiklį nėra, tačiau remiantis informacija, kurią man pavyko rasti stresas skaičiuojamas remiantis širdies dažnio variabilumu.

Trumpai tariant širdis kaip ir dauguma organų yra įnervuojama autonominės nervų sistemos sudarytos iš dviejų atšakų – simpatinės ir parasimpatinės. Širdies dažnio variabilumas parodo simpatinės ir parasimpatinės nervų sistemos išreikštumo lygį duotu momentu, t.y. kuri nervų sistemos atšaka dabar dominuoja – atsakinga už streso reakciją ar atsakinga už ramybę. Streso būsenoje širdies dažnio variabilumas mažėja, ramybės būsenoje – didėja. Žmonės, kurių variabilumas aukštesnis gyvena ilgiau ir yra sveikesni (rodo tyrimai). Taigi, šis Garmin’o rodiklis parodo kokiame streso lygyje mes esame visos paros metu (žemame ar aukštame). Rodiklis įvardyja streso lygi nuo 0 iki 100 (kur 100 yra aukštas streso lygis). Nors apie širdies dažnio variabilumą šiek tiek žinau, nežinau kaip tą Garmin’o duodamą skaičiuką interpretuoti. Pvz. arterinio kraujo spaudimo normas turime, žinome atskaitos tašką – galime lygintis ir daryti išvadas. Mano Garmin’as sako, jog dienos metu mano streso lygis buna dažniausiai virš 50, o dažnai siekia ir 90, ką tai reiškia? Kiek man liko gyventi? Naktimis mano streso lygis žemas, viskas tvarka. Garmin’ai paaiškink mums, ką tu nori pasakyti? (Bandysiu toliau aiškintis).

 

 

Su paros streso matavimu Garmin’as pasiūlė keturių žingsnių kvėpavimo pratimą. Jeigu streso lygis aukštas ir norime “pareguliuoti” savo nervų sistemą ir savijautą galime nusistatyti laikmatį ir atlikti keturių žingsnių kvėpavimo pratimą. Laikrodis čia padeda nes vibracija arba vaizdu praneša kada įkvėpti, užlaikyti, iškvėpti, užlaikyti. Labai efektyvus ir savo paprastumu labai elegantiškas pratimas. Garmin’o laikrodžio jį atlikti visai nereikia, bet patogu ir gera matyvacija kai matai realius rodiklius, o ypač kaip jie keičiasi.

 

 

Headspace

Ši programėlė yra viena iš paprasčiausių ir smagiausių naudoti meditacijų programėlių (man asmeniškai). Programėlėje yra pateikiamos dėmesingu įsisąmoninimu grįstos praktikos (mindfulness). Šios praktikos yra neilgos, Andy Puddicombe balsas ir stilius man yra priimtinas ir neerzinantis. Siūlau išbandyti. Meditacijos programėlėje yra anglų kalba, o Andy Puddicombe išleistą knygą apie meditacijas ir jo programą galime rasti knygynuose lietuvių kalba.

Relax Melodies

Ši programėlė turi daug garsų ir iš pavadinimo galime daryti išvadą jog tie garsai yra skirti atsipalaidavimui. Garsai programėlėje yra įvairūs – nuo bangų mušos ir laužo spragsėjimo iki dulkių siurblio siurbimo. Taip taip! Maniau, jog aš keista, nes mane ramina dulkių siurblio arba plaukų džiovintuvo garsas. Jeigu ši programėlė turi tokius garsus kaip “tolimas traukinys” arba “žmonių šurmulys”, reiškia ne viena aš tokia ant svieto. Nors dabar kai rašau man aišku kodėl. Kai eidavau į mokyklą ir reikėdavo keltis iš lovos, tuo metu mama jau džiovindavosi plaukus. Aš gulėdavau lovoje kol ji baigs. Matyt “feno” garsas smegenyse susiporavo su tom saldžiom paskutinio “nuvogto” rytinio miego minutėm. Keistas daiktas tos smegenys. Kai pagalvoji kiek visko teisingai ir neteisingai ten yra prisiporavę, prisigrupavę ir susirišę… Bet ne apie tai, apie programėles.

Šią programėlę naudoju kai šalta ir tingiu kurti židinį – įsijungus laužo spragsėjimą pasidaro iškart šilčiau (atsipalaiduoji, įsijungia parasimpatinė nervų sistema, sušyla galūnės). Kai trugdo pašaliniai garsai, o muzikos nesinori – bangų ošimas sukoncentruoja (atsiplaidavus kūnui ir protui limbinė sistema atsakinga už “aliarmą” ir grėsmės ieškojimą aprimsta, pradeda labiau veikti priekinės smegenų skiltys, atsiranda vietos mąstymui) . Kai poilsiui darau vizualizacijos meditaciją (įsivaizduoju jūrą, mišką ar kitą atpalaiduojančią vietą). Kai neina užmigti, nes kūnas jau lovoj, o mintys dar toli – lietaus garsas sugrąžina mintis į kūną.

relax-melodies-premium-sleep-sounds

Mindheart.eu

Taip, taip, aš pati naudoju savo tinklapį. Mano tinklapyje yra sudėtos mano mėgstamiausios dėmesingumo meditacijos ir pratimai. Giedrės Žalytės pratimai ir pratimai iš M. Williams ir V. Burch knygų yra mano mėgstamiausi ir labiausiai naudojami. Įsijungi, padarai ir važiuoji toliau žinodamas, kad veikia.

cropped-logomindheart1.jpg

Insight Timer

Šią programėlę atradau nesenai ir dar labai smarkiai neišnagrinėjau, tačiau kai kurie jos aspektai man labai patiko. Visų pirma ši programėlė leidžia teisiog nusistatyti intervalą ir garsus primenančius grąžinti dėmesį į praktiką. Antras ypatumas, kuris man labiausiai įstrigo – tu gali matyti kitus šiuo metu praktikas atliekančius žmones visame pasaulyje ir aplink tave! Va, įsijungiu programėlę ir matau, kad toks ir toks žmogus esantis Klaipėdoje meditavo 60 min. pagal tokią ir tokią meditaciją. O vat, tas pilietis dar tik įpusėjo savo pasirinktą pratimą ir jam liko praktikuoti 6 minutės. Žiauriai motyvuoja! Ši programėlė siūlo tūkstančius praktikų ir tinklalaidžių (“podcastų”).

Jeigu jūs turite išbandytų perliukų, kurie padeda išgyventi kasdieną, labai prašau pasidalinkite su manimi ir kitais komentaruose. Sėkmės praktikuojant, balansuojant, išgyvenant!

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s