Default Blog, Edukacija, Įžvalgos
Leave a Comment

Žvilgsnis į specialisto konsultaciją: ką daro ir kaip gali padėti psichologas, psichoterapeutas ir psichiatras.

Dažnas iš mūsų gerai žinome skirtumą tarp gastroenterologo, kardiologo ir neurologo. Nors visi gydytojai rūpinasi žmogaus sveikata, kiekvienas iš jų specializuojasi gydant skirtingas organizmo dalis. Psichologus, psichoterapeutus ir psichiatrus taip pat vienija rūpinimasis žmogaus sveikata, tačiau skirtumas tarp šių specialistų nėra toks aiškus. Psichologas, psichoterapeutas ir psichiatras padeda žmonėms tvarkytis su gyvenimo iššūkiais keliančiais emocinių (pvz. nerimas, liūdna nuotaika) ir elgesio problemų (pvz. rūkymas, motyvacijos stoka), tačiau skiriasi jų išsilavinimo kryptis ir darbo metodai. Išsiaiškinkime ką veikia kiekvienas psichinės sveikatos specialistas ir žinokime kokiu atveju jie gali padėti mums ar mūsų artimam.

Kas yra psichologas ir ką jis veikia?

Psichologai yra specialistai įgiję universitetinį nemedicininį psichologo išsilavinimą. Šie psichinės sveikatos atstovai specializuojasi žmonių psichologiniame įvertinime ir konsultavime. Psichologas naudoja tyrimais ištirtus ir pritaikytus įrankius leidžiančius įvertinti asmens charakterį, stiprybes ir galimybes, jo mąstymo ir elgesio ypatumus, atmintį, emocinę būklę, patiriamos problemos lygį. Psichologai taip pat konsultuoja padėdami žmogui suprasti patiriamą problemą bei rasti tinkamus ir priimtinus būdus jai spręsti. Psichologai dirba su įvairaus amžiaus žmonėmis individualiai, grupėse ar net bendruomenėse (mokyklose ar darbovietėse) glaudžiai bendradarbiaudami su kitais sveikatos priežiūros specialistais. Psichologai yra lyg psichinės sveikatos vadybininkai, kurie gali įvertinti patiriamos problemos lygį, konsultuoti patariant kokius žingsnius galime žengti tvarkantis su problema, bei esant poreikiui rekomenduoti kitų specialistų pagalbą.

Psichologė Kristina Kalantaitė, dirbanti Klaipėdos psichikos centre, pasakoja:

“Savo darbe aš kasdien susiduriu su įvairiais žmonėmis, kurie susiduria su sunkumais gyvenime ir ieško pagalbos siekdami su jais susidoroti. Didžiausią darbo laiko dalį praleidžiu atlikdama suaugusiųjų klinikinį psichologinį įvertinimą, kuris reikalingas nustatyti žmogaus patiriamus sunkumus, įvertinti darbingumo lygį ir numatyti galimus pagalbos būdus. Taip pat nemažai laiko skiriu individualioms konsultacijoms, žmonėms besikreipiantiems pagalbos asmeniškai arba nukreiptiems šeimos gydytojų ar gydytojų psichiatrų. Psichikos sveikatos centre daugiausia dirbu komandoje su gydytojais psichiatrais, esant poreikiui ir motyvacijai nukreipiu žmones į psichoterapeutus.”

Kas yra psichoterapeutas ir ką jis veikia?

Psichoterapeutais gali tapti psichologinį išsilavinimą (psichologai) arba medicininį išsilavinimą (gydytojai) turintys specialistai. Psichologai ir gydytojai po aukštojo išsilavinimo papildomai baigę kurios nors psichoterapijos krypties studijas įgyja teisę teikti psichoterapiją kaip gydymo metodą. Šie specialistai naudoja klinikiniais tyrimais ištirtus bei pasaulyje pripažintus metodus padedant žmogui tvarkytis su psichinės ir fizinės sveikatos iššūkiais. Šiuo metu pasaulyje ir Lietuvoje labiausiai taikomos psichoterapijos kryptys yra kognityvinė elgesio terapija, psichodinaminė terapija, geštalto terapija, ir egzistencinė terapija. Priklausomai nuo praktikuojamos terapijos krypties, psichoterapeutas taiko tam tikrus terapijos metodus padėdamas žmogui susitvarkyti su gyvenimiškomis problemomis (gedulu, santykiais šeimoje ar problemomis darbe), neproduktyviais įpročiais (atidėliojimu, persivalgymu), emociniais sunkumais (nerimu, liūdna nuotaika) ir kitais iššūkiais.

Psichoterapeutė Rūta Muranovaitė, konsultuojanti Kardiologijos ir reabilitacijos klinikoje, Klaipėdoje, komentuoja:

“Psichoterapiją renkasi žmonės norintys efektyviau išspręsti kylančias problemas, greičiau pasiekti savo tikslų ir pagerinti savo gyvenimo kokybę. Daugiausiai dirbu su klientais patiriančiais sumažėjusį asmeninį efektyvumą dėl nerimo, liūdnos nuotaikos, panikos priepuolių, bei kitų emocinių ir fiziologinių sunkumų. Sesijų metu komandiškai dirbame su klientu stengdamiesi suprasti jo patiriamą problemą, tai kaip ji veikia mintis, elgesį, emocijas, fizinę savijautą ir kasdienę veiklą. Kartu išsikeliame terapijos tikslus, suderiname tikslų siekimo planą ir jį vykdome praktikuodami įvairius psichologinius įgūdžius tol kol žmogus išmoksta naujų strategijų ir tampa terapeutu pats sau.”

IMG_5529

Kognityvinės elgesio terapijos sesijos metu terapeutas ir klientas dirba bendradarbiaudami. Rūtos Muranovaitės nuotrauka.

Kas yra psichiatras ir ką jis veikia?

Psichiatras yra medicininį išsilavinimą įgijęs specialistas – baigęs medicinos studijas bei atlikęs psichiatrijos rezidentūrą. Šie psichinės sveikatos atstovai specializuojasi gydyme vaistais bei psichinių ligų diagnozavime. Nors kai kuriuos raminančius vaistus gali išrašyti ir kitas gydytojas (pvz. šeimos daktaras ar kardiologas), psichiatras specializuojasi nemigos, nervinės įtampos, ar kitų emocinių sunkumų gydyme vaistais ir profesionaliausiai nusprendžia ar ir kokie vaistai reikalingi. Psichiatrų medicininis išsilavinimas leidžia profesionaliai įvertinti emocinių ir fizinių problemų ryšį diagnozuojant ir sudarant efektyvų gydymo planą.

Apie psichiatro darbą pasakoja Kėdainių ligoninės psichiatrijos skyriaus vedėjas, psichiatras Audrius Juodinis:

“Pagrindinis psichiatro, kaip specialisto, darbo uždavinys yra diagnozuoti besikreipiantiems pagalbos žmonėms esančius psichikos sutrikimus ir juos gydyti, remiantis medicinos mokslo įrodymais pagrįstomis žiniomis. Psichiatras psichikos sutrikimus diagnozuoja remdamasis klinikiniu psichiatriniu ištyrimu, išsamia gyvenimo ir sutrikimo anamneze, taip pat psichologų atliekamais psichikos veiklos (kognityvinių funkcijų, mąstymo, emocijų) tyrimais. Gydymui daugiausiai skiriama farmakoterapija – parenkami tinkami žmogaus sutrikimui gydyti vaistai ar jų deriniai, taip pat psichoterapija (jei specialistas turi tokią kvalifikaciją), tam tikrose įstaigose taikomi ir sudėtingi gydymo būdai kaip elektrotraukulinė terapija ir transkranijinė magnetinė stimuliacija. Gydytojas psichiatras dažniausiai dirba komandoje su kitais psichikos sveikatos specialistais (slaugytojais, psichologais, socialiniais darbuotojais ir kt.) ir dažniausiai vadovauja ir koordinuoja komandos veiklą. Taip pat į gydytojo psichiatro pareigas įeina ir tam tikrų socialinių ir profilaktinių problemų sprendimas: tokių kaip žmogaus darbingumas ar neįgalumas sergant psichikos sutrikimu, tam tikrais atvejais ir žmogaus globos, veiksnumo klausimai, vertinamas asmens psichikos sveikatą darbinantis į kai kuriuos darbus, įsigyjant ginklą, gaunant vairuotojo teises ir kt.”

Pagrindiniai skirtumai ir panašumai

Pagrindinis skirtumas atskiriantis psichologus ir psichoterapeutus nuo psichiatrų yra tai, jog psichiatrai taiko medikamentinį gydymą ir išrašo vaistus. Nors psichologai ir psichiatrai turi bazines žinias apie psichofarmakologiją ir gali vertinti galimą vaistų poreikį bei paaiškinti pagrindinių vaistų grupių poveikį, dėl gydymo vaistais jie klientus referuoja kolegoms psichiatrams. Psichiatrų išsilavinimo pagrindas yra biologija ir neurochemija, o psichologų išsilavinimo pagrindas yra žmogaus psichologija – mąstymas ir elgesys. Pagrindinis panašumas vienijantis visus tris psichikos sveikatos specialistus yra tai jog visi jie rūpinasi psichine sveikata. Tiek psichologai tiek psichiatrai gali baigti psichoterapijos studijas ir įgiję psichoterapeuto kvalifikaciją teikti psichoterapiją kaip gydymo metodą.

Emocinių problemų lygis gali skirtis nuo, pavyzdžiui, lengvo nuotaikos pablogėjimo iki sunkios depresijos, todėl skiriasi ir gydymo būdai. Kai kuriems iššūkiams gali padėti psichologo konsultacija ir/arba psichoterapija ar vaistų kursas, o kartais efektyviam tvarkymuisi reikia kombinuoto gydymo psichoterapija ir vaistais. Svarbu suprasti jog kiekvienas specialistas yra savo srities profesionalas ir esant poreikiui pagalbos kreiptis į tinkamą specialistą.

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s